Dlaczego Portland nazywamy Rip City? Skąd pomysł na niedźwiedzie w Memphis? Jak Pelikany trafiły do Luizjany? Jaki film inspirował w Toronto? Big Apple? To i znacznie więcej w tekście o Przydomkach drużyn z NBA.
Wielu kibiców doskonale zna historie związane z nazewnictwem drużyn NBA. Temat jednak generuje masę ciekawostek i ciekawych historii. Dziś na tapetę bierzemy przydomki ligowych organizacji. Skąd się wywodzą? Jakie mają znaczenie historyczne? Do czego nawiązują? Dość szczegółowo rozwiejemy dzisiaj wszystkie niedopowiedzenia. Startujemy!
Początkowo nazywani „Black Hawks”. Czarny jastrząb był wielkim wodzem plemienia Sauków. Został zapamiętany dzięki przeciwstawieniu się rządowi amerykańskiemu, w temacie masowych wysiedleń Indian. W roku 1951 drużyna przeniosła się z Moline do Milwaukee. Skracając też nazwę do „Hawks”. Kiedy 17 lat później organizacja przenosiła się do Atlanty (w międzyczasie zaliczając jeszcze Saint Louis), nazwa pozostała bez zmian. Co ciekawe gatunek Accipiter gentilis (Jastrząb zwyczajny), nie występuje w stanie Georgia. Atlanta jest nazywana również jako:
– Hotlanta – gra słów w temacie nocnego życia i wysokiej temperatury latem.
– City in a Forrest – ze względu na dużą ilość drzew w mieście i ilość lasów na peryferiach metropolii.
2. Boston Celtics (Celtowie)
Klub został założony przez imigrantów z Irlandii w 1946. Nazwa pochodzi od Celtów, czyli grupy ludów indoeuropejskich zamieszkującą obszary Europy zachodniej od około VI wieku p.n.e. Plemię to słynęło z niesamowitej waleczności i szybkiej ekspansji na nowe tereny. Patrząc na herb organizacji z Massachusetts, od razu mamy na myśli zieloną wyspę. Czterolistna koniczyna i Leprykon, mistyczny stworek z Irlandzkich wierzeń, posiadacz garnka pełnego złota na końcu tęczy. Barwy klubu również bardzo szybko przywodzą nam na myśl wspomniane państwo.
3. Brooklyn Nets – Nets w wolnym tłumaczeniu możemy przetłumaczyć jako „Siatki”. Nie jest to jednak często używany termin. Nazwa ekipy, miała zwyczajnie świetnie łączyć się drużynami reprezentującymi stan w innych dyscyplinach, Mets i Jets. Kiedy drużyna przeniosła się z New Jersey do Nowego Jorku, zmieniono nazwę na Brooklyn. To jeden z pięciu okręgów największego miasta Stanów, w którym to właśnie znajduje się arena Netsów, Barclays Center. Mimo, że ekipa w 1976 została stworzona w NY, przez najbliższe 35 sezonów grała w New Jersey.
4. Charlotte Hornets (Szerszenie)
Organizacja została stworzona dopiero w 1988 roku. Tylko dziesięć awansów do fazy Playoffs, brak wygranej w dywizji i najgorszy bilans w historii NBA (7-59). Czterokrotny półfinał konferencji to największy sukces drużyny. Ciężkie życie kibica Hornets. Drużyna po 14 latach istnienia przeniosła się do Nowego Orleanu. Przygoda w Luizjanie nie trwała jednak długo. Powrót do Karoliny Północnej miał miejsce po zaledwie dwóch sezonach.
W latach 2004-2014, klub występował pod nazwą Bobcats. Wysoka populacja rysia rudego na terenie stanu, miała wpływ na nowe nazewnictwo.
Nazwa Szerszenie ma duże odniesienie do historii Stanów. Anglik Charles Cornwallis, podczas walk z wojskami Washintona, na skutek gigantycznego oporu armii Jankesów stwierdził, że czuję się jakby podburzył gniazdo wściekłych szerszeni. Termin na stałe trafił do amerykańskiej historii, będąc piękną pamiątką czasów kształtowania nowego państwa. Słowa miały paść bezpośrednio po bitwie o Camden w Karolinie Południowej, niedalekim sąsiedztwie miasta Charlotte. Co ciekawe Szerszeń został indoktrynowany do Ameryki Północnej właśnie z Europy. Przydomek Buzz City wydaję się więc być logicznym.
5. Chicago Bulls (Byki)
Gigantyczna ilość rzeźni na terenie stanu Illinois, miała największy wpływ na nazwę drużyny w 1966. W okresie wojennym, Chicago było amerykańską stolicą przemysłu mięsnego. Steki są przecież równie popularne, jak charakterystyczna Chicagowska pizza na wysokim cieście, czy własny hot dog.
Miasto najczęściej określane jest mianem wietrznego. To dosłownie przez wzmożony wiatr przez większą część roku, windy city!
6. Cleveland Cavaliers (Kawalerzyści)
Jeden z największych ligowych błędów, w temacie przydomka. W herbie nie widzimy przecież oddziału armii konnej, tylko szpadę. Poprawna nazwa powinna więc brzmieć Kawalerzy. Wszystko to na cześć oddziału króla Karola pierwszego Stuarta. W czasach angielskiej wojny domowej, dysponował on legionem świetnych szermierzy. Historia nie miała jednak szczęśliwego zakończenia. Karol został jedynym w historii brytyjskim władcą, który został obalony a następnie ścięty.
7. Dallas Mavericks
Maverick oznacza człowieka niezależnego i wolnego. Nazwa ma jednak również odniesienie do dzikich rumaków zamieszkujących Teksas, w czasach dzikiego zachodu. Przydomek nie ma jednak symbolizować wierzchowców, a wolność stanu uzyskaną po konflikcie zbrojnym z Meksykiem. Dla wielu osób ta teoria jest nieprawdziwa. Uznają, że Maverick to nieoznakowany źrebak, przejęty przez nowego właściciela kosztem wejścia na jego posesję. Takie prawo zapoczątkował Samuel Maverick. W latach 1957-62, w Stanach emitowali serial „Maverick”. Stał się on ogromnym hitem w Teksasie. Odtwórca tytułowej roli, James Garner, zainwestował w „Mavs”, kiedy klub powstał w 1980 roku. Nazwa została wybrana w ramach konkursu, pokonując Wranglers, Express i Blues. Maverick to dodatkowo historyczny model Forda i pseudo bohatera „Top Gun”.
Stan Colorado nieodzownie kojarzony jest gorączką złota w latach 1850-1862. Całe rodziny emigrowały na dzisiejsze tereny tego stanu, w poszukiwaniu cennego błyszczącego metalu. Góra Pikes Peak była mekką dla poszukiwaczy z całego państwa. Termin Bryłki upamiętnia ten czas. Dodatkowe kilofy świetnie wpasowały się w historię regionu.
9. Detroit Pistons (Tłoki)
Tłoki to znany wszystkim element silnika. Detroit przez lata było stolicą amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego. Miały tu swoją siedzibę General Motors, Chrysler oraz Ford. Miasto było wtedy potęgą gospodarczą i najszybciej rozwijającą się metropolią w Stanach Zjednoczonych. Wszystko do roku 2013. Po licznych kryzysach paliwowych, wielkie firmy popadły w kłopoty finansowe. Zniknęły marki takie jak Pontiac, Saturn, Hammer, Oldsmobile, Plymouth czy Mercury. Zlikwidowano wiele miejsc pracy, wynikło wysokie bezrobocie i masowe opuszczanie miasta. Smutna historia w pigułce. Określenia Motor City czy Mo Town, odnoszą się właśnie do samochodowej przeszłości Michigan. Często możemy też usłyszeć nazwę „Bad Boys”. Wszystko przez agresywny styl gry rotacji w latach 1986-1992.
10. Golden State Warriors (Wojownicy)
Ekipa z Oakland występuje bez oznaczenia miasta w nazwie, podobnie jak cztery inne ligowe organizacje. Golden State to popularne określenie na stan Kalifornia. Klub już niedługo zamieni obecne miasto na San Francisco, przenosząc się do nowej areny. Dub Nations to popularna nazwa sympatyków GSW. Bierze się ona od terminu „The Dubs”, jakim często są określani Warriorsi. Przydomek wymyślono w 1990 roku, gdy młodsi fani postanowili skrócić słowo „Warriors”, odnoszące się do zespołu. Zamiast wymieniać pełną nazwę, niektórzy fani zaczęli odnosić się do ekipy jako „W”. „W” zostało wkrótce zmienione na „dub-au”, które następnie zostało skrócone do „dub”. Termin Wojownicy sam w sobie, nie ma odniesienia do historii miasta czy państwa.
Największa oczywistość w zestawieniu, nawet dla osób totalnie nie ogarniających ligi. W Houston znajduje się Centrum Lotów Kosmicznych, trzymające pieczę nad ekspedycjami kosmicznymi NASA. Każdy z Nas chociaż raz słyszał legendarne „Houston, mamy problem” z ust Johna Swigerta. To obok przylądku Canaveral na Florydzie, najbardziej znany obiekt związany programem lotów kosmicznych.
12. Indiana Pacers
Indy 500 to coroczny wyścig rozgrywany od 1911 roku w Indiannapolis. Liczba 200 okrążeń o łącznej długości 500 mil. Wszystko na oczach blisko 300 tysięcy ludzi. Pace z angielskiego oznacza tempo. Można więc doszukać się wielu analogii. Nazwa ma w sobie również ukryte „smaczki”. „Push up the pace” czy „control the pace”. Nie ma trenera nie używającego tych zwrotów.
13. Los Angeles Clippers
Wiele nieścisłości i kontrowersji w temacie nazwy LAC. Clippery to z jednej strony duże nożyce do strzyżenia. Miały służyć do pracy przy owcach.
Z drugiej strony to również szybki i zwrotny żaglowiec, z minimum dwoma masztami. Więcej entuzjastów znajduje zdecydowanie druga teoria. Przed przenosinami do LA, drużyna miała swoją siedzibę w pobliskim San Diego. Miastem z dostępem do Oceanu Spokojnego, słynącym z bogatej bazy portowej. W 1542 roku, na żaglowcu do terytorium dzisiejszego miasta, przybył portugalski żeglarz Juan Rodriguez Cabrillo. Blisko 60 lat później ten sam wyczyn powtórzył Hiszpan, Sebastian Vizcaino. Z biegiem czasu teoria o postrzygaczach owiec okazała się fałszem. Herb drużyny po 1978 roku wyraźnie ukazywał żagle.
14. Los Angeles Lakers (Jeziorowcy)
Lakers do słonecznej Kalifornii, przeniosło się w 1960. Wcześniej grało na terenie Minnesoty, jednego ze stanów, które obok Wisconsin i Michigan, są najbardziej znane z dużej ilości jezior. Przydomek przetrwał wielką przeprowadzkę, mimo że próżno szukać wielkich akwenów w obecnej lokalizacji LAL.
15. Memphis Grizzlies (Niedźwiedzie)
Niedźwiedzie Grizli nie występują w Tennessee. Największa populacja tych drapieżników żyje na północno-zachodnich kresach Kanady i Alasce. Yellowstone, Idaho, Montana czy stan Waszyngton, to nieliczne miejsca na mapie USA, gdzie ostały się te piękne zwierzęta. Dlaczego więc Miśki? Drużyna do Memphis została przeniesiona z kanadyjskiego Vancouver. Kraj liścia Klonu jest kojarzony z tym dużym ssakiem. Nazwa przetrwała.
16. Miami Heat
Heat to nic innego jak żar. Miami leży w strefie tropikalnego klimatu monsunowego. Całoroczne letnie temperatury, duża wilgotność i zima ze średnią temperaturą na poziomie 23°C. Wiele czynników ma wpływ na taką kolej rzeczy. Lokalizacja na wybrzeżu, bliskość prądu zatokowego, niskie położenie ponad poziomem morza i miejsce tuż nad Zwrotnikiem Raka. Żar z nieba przez większą część roku.
17. Milwaukee Bucks (Kozły)
Kozioł wcale nie oznacza zwierzęcia, o którym myślimy w pierwszej chwili. To odniesienie do samca jelenia (chociaż nie tych jakie występują w Polsce, rodzina składa się aż z 14 gatunków), zwierząt szalenie popularnych w licznych lasach Wisconsin. To stan z bardzo bogatymi tradycjami myśliwskimi. Nic dziwnego, że rogacizna trafiła również do herbu NBA. Buck było związane też z „tymczasową” walutą, kiedy brakowało monet i bilonów. Wymieniano się wtedy skórami rogatych zwierząt. Z czasem dolar przejął to zdrobniałe określenie.
18. Minnesota Timberwolves
Minnesota od północy graniczy z Kanadą. Timber Wolf to nic innego jak wilk szary. Stan ten jest jednym z pięciu na terenie całych Stanów, gdzie występuje ten reprezentant psowatych. Wataha to grupa wilków ściśle ze sobą współpracująca, z własną wewnętrzną hierarchią. Nazwa drużyny została wybrana drogą głosowania kibiców. Przegraną propozycją była nazwa „Polars”.
19. New Orleans Pelicans
Pelikan brunatny to symbol stanu Luizjana. Nowy Orlean otoczony jest przez bardzo unikalne tereny pod względem fauny i flory. Miasto znajduje się w delcie rzeki Missisipi, w sąsiedztwie słonego akwenu Pontchttrain i ujścia Zatoki Meksykańskiej. Masa obszarów bagiennych i mokradeł. Takie warunki idealnie sprzyjają rozmnażaniu tych dużych ptaków.
20. New York Knicks
Geneza nazwy pochodzi od Knickerbocker pants. Były to specyficzne spodnie, sięgające delikatnie poniżej kolan. Noszone były przez holenderskich osadników, którzy założyli Nowy York. Nazwy nie wypada przekładać na język polski, nie ma też swojego odpowiednika w naszym słowniku. Organizacja często też nazywana jest od miasta, Big Apple. Nazwa ta narodziła się w 1921. Dziennikarz New York Morning Telegraph, John J.Fitzgerald, jako pierwszy użył tego terminu, pisząc o wyścigach konnych w mieście. Swoją kolumnę nazwał Around the Big Apple i tworzył ją przez 23 lata. Od tego czasu Big Apple stało się synonimem nowojorskich gonitw. Zwycięstwo nazywano właśnie tymi słowami „There’s only one Big Apple. That’s New York.”. Krótko potem jazzmani z Harlemu używali tego określenia w swoich tekstach. Slang z otwartymi ramionami przyjął nowy termin.
Zespół początkowo miał zostać nazwany mianem Bizonów. Zwierzęta te były bardzo popularne na równinach Oklahomy. Finalnie zdecydowano się na „Thunder”. Ciężko bezpośrednio wytłumaczyć taki przydomek. Stan ten znajduje się w aleji tornad. Wiosna to okres dużego zagrożenia trąbami powietrznymi. Często towarzyszą im właśnie grzmoty i pioruny. W tym miejscu sentymentalnie należy wspomnieć o ekipie z Seattle. Ponaddźwiękowcy, właśnie tak w wolnym tłumaczeniu brzmiał przydomek drużyny z stanu Waszyngton. W Seattle od roku 1963, realizowany był projekt Boeinga. Samolot miał planowo lecieć z prędkością trzech Machów, dając pstryczek w nos legendarnemu Concordowi z Europy. Projekt nigdy nie został dokończony, został jednak wykorzystany przy okazji drużyny z Seattle. Miasto często było nazywane bezsennym. To pokłosie filmu Nory Ephron z 1993. W rolach głównych Tom Hanks i Meg Ryan.
22. Orlando Magic
Drużyna początkowo miała przyjąć nazwę Heat. Utworzona rok wcześniej drużyna w Miami, pokrzyżowała plany stanowemu rywalowi. Zdecydowano się na chwytliwy przydomek „Magic”. Wiele teorii mówi o nawiązaniu do magicznego parku rozrywki Walta Disneya na peryferiach Orlando (jeden z obecnych sponsorów). Był to drugi Disneyworld na świecie, otwarty w 1971, na 18 lat przed stworzeniem koszykarskiej ekipy w tym mieście. Legenda głosi, że
przyszły menedżer ekipy, Pat Williams zabrał swoją córkę właśnie do tego parku rozrywki. Dziewczynka zachwycona magią miejsca, miała powiedzieć
„Dad, this place is magic”.
W przypadku ekipy z Pensylvanii, możemy mówić o prawdziwym patriotyzmie i gloryfikacji własnej historii. Deklaracja niepodległości USA miała miejsce 4 lipca 1776 roku w Philadelphii. Nazwa odnosi się właśnie do najważniejszego dnia w przeszłości Stanów Zjednoczonych. Akt prawny Thomasa Jeffersona na stałe utrwalony w nazwie ekipy z NBA. Popularne określenie „Proces”, odnosi się natomiast do zjawiska stopniowego budowania zespołu od podstaw.
24. Phoenix Suns (Słońca)
Arizona znajduję się w ósemce najcieplejszych stanów pod względem średniej temperatury. Klimat podzwrotnikowy i zwrotnikowy, suchy. Temperatura latem oscyluje w granicach 35°C – 55°C. Półpustynne stepy, z dużą ilością kaktusów plus mała ilość opadów. Długa granica z Meksykiem… Określenie Słońca pasuje idealnie.
25. Portland Trail Blazers
Trail Blazers można przetłumaczyć jako Szlak Pionierów lub przecieraczy szlaków. Nazwa wspomina osadników ze wschodnich Stanów, którzy odkrywali i osiedlali dziki zachód. Oregon to jeden z symboli dalekiego Wschodu. Oregon Trail pięknie uhonorowany przez Portland. Herb to jeszcze większa symbolika. Kreski oznaczają zawodników, gra pięciu na pięciu, czerwony i biały symbolizuje dwie drużyny, połączone linie ukazują grę zespołową, a całość ma odzwierciedlić wiatrak, symbol wiecznego ruchu. Następne odniesienie do pionierów. Często używany jest zwrot Rip City. Termin ten został wymyślony przez spikera Billego Schonely, podczas meczu przeciwko Los Angeles Lakers 18 lutego 1971 roku, podczas debiutanckiego sezonu.
Podekscytowany, wykrzyknął do mikrofonu: „Rip City!” Portland jest nazywany również miastem Róż. Głównie przez popularność tych kwiatów w okolicy oraz liczne konkursy z nimi związane.
26. Sacramento Kings (Królowie)
Organizacja początkowo istniała przez osiem sezonów pod nazwą Rochester Royals, z siedzibą w okolicy Nowego Jorku. Drużyna zdobyła mistrzostwo NBA w 1951. Następnie została na piętnaście sezonów przeniesiona do Cincinnati w Ohio, cały czas jednak pozostając przy nazwie „Monarchowie”. Dopiero rok 1972 to zmiana „Royals na „Kings”. Dlaczego Królowie? Jak się okazuje miała to być tylko chwytliwa nazwa jak w przypadku Warriors. Rochester to drużyna matka współczesnego Sac Town, ekipa która jako pierwsza w NBA zapoczątkowała rasową integrację i walkę z rasizmem.
27. San Antonio Spurs (Ostrogi)
Ostrogi to metalowe kabłąki z szeklami, wpasowane do obuwia. Służą w jeździectwie jako naturalna pomoc w czasie jazdy. Klimaty kowbojskie dzikiego Teksasu jak najbardziej zachowane. San Antonio to najbardziej na południe wysunięte miasto stanu, w porównaniu do Dallas i Houston. Zapach prerii.
28. Toronto Raptors (Raptorsi)
Kanadyjski rodzynek w zestawieniu. Teorie mówią o inspiracji słynnym filmem Park Jurajski. Organizacja powstała dwa lata po premierze filmu Spielberga. W Toronto przecież żyje tyle dinozaurów, ile w Sacramento fanów Lakers. Sama nazwa zaskoczyła mieszkańców. Spodziewano się „Huskies”, na cześć popularnej na północy rasy psów. Szukając następnych odpowiedzi, Kanada jest bardzo uznanym wśród paleontologów kierunkiem. Ścisła czołówka państw z największą liczbą odkrytych gatunków dinozaurów. W każdym z największych miast tego kraju mieści się muzeum prehistorii. Velociraptor, którego wielu dopatruje się w herbie Toronto, występował jednak tylko na terenie obecnej Azji. Albertozaur swoją nazwę bierze od miasta Alberta, wykorzystanie jego wizerunku z wiadomych źródeł nie było możliwe. Do raptorów zaliczamy również przykładowo Deinonycha, odkrytego dodatkowo w Ameryce Północnej. To właśnie jego oblicze znajduje się na herbie.
Salt Lake city to siedziba tego zacnego klubu. Miasto głównie kojarzone z mormonami, sportami zimowymi i okolicą wielkiego Jeziora Słonego. To najmniejsze miasto wśród drużyn NBA, nie przekraczając 200 tysięcy mieszkańców. Dlaczego więc ten klub u zbocza Wasatch Range ma Jazz w nazwie? W 1979 drużyna została przeniesiona tutaj z Nowego Orleanu, światowej stolicy jazzu.
30. Washington Wizards
Amerykańska poprawność polityczna, zmusiła ekipę ze stolicy do zmiany nazwy. Aż do roku 1997, drużyna nosiła nazwę Bullets (naboje). To na cześć największej w Stanach fabryki pocisków w okresie drugiej wojny. Liczne konflikty zbrojeniowe na świecie, akty agresji i przemoc zorganizowanych grup przestępczych. Założono, że właśnie z tym kojarzy się przydomek drużyny z DC. Postanowiono, że zostanie zmieniony na „Wizards”. Odrobina magii przecież jeszcze nikomu nie zaszkodziła.
Zdjęcia: źródło NBA
Redagował: Bartek Bartkowiak
Efekty: Padre